۶۳۶۹۲۴۹۳۵۸۰۵۴۳۰۹۲۷_md

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: الگوی «کارخانه‌محور» از تولید باید به الگوی «فناورمحور» تبدیل شود.

به گزارش دانشگاه خبرگزاری آنا، از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۱۱۷ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. در ابتدای این جلسه گزارش تهیه‌شده در دبیرخانه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پیرامون راهکارهای تحقق شعار سال ارائه شد.

در بخش دیگری از این گزارش، اجزای اصلی تولید دانش‌بنیان مانند محصول، فرآیندها و منابع، عوامل تولید و… تشریح شد و این نکته نیز مورد تأکید قرار گرفت که برای دانش‌بنیان شدن تولید در کشور باید همه اجزای اصلی تولید بر مبنای دانش برنامه‌ریزی و تدبیر شوند.

در ادامه گزارش تدوین‌شده در دبیرخانه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، مواردی مانند ترغیب و تحریک تولید محصولات دانش‌‌بنیان، دانش‌بنیان کردن فرآیندها، شکل‌دهی بازار داخلی صنایع دانش‌بنیان و تسهیل ساختارها و زیرساخت‌های صادرات تولید داخلی به عنوان سیاست‌های تولید «دانش‌بنیان و فرهنگ‌مبنا» نیز مورد اشاره قرار گرفت.

در این گزارش همچنین با تأکید بر ارائه لایحه توسط دستگاه‌های مسئول برای تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عنوان شد: در صورت ارائه لایحه از جانب این دستگاه‌ها این لوایح تصویب و برای اجرا به همه دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

در بخش دیگری از گزارش تهیه‌شده در دبیرخانه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به بیانیه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آغاز سال ۱۳۹۸ در مورد برنامه این شورا در راستای تحقق شعار، تأکید شد که دستگاه‌های مسئول باید ذیل ۹ محور و راهبرد این بیانیه لوایح و برنامه‌های اجرایی خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهند.

پس از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که می‌توان به دقت در به کارگیری مفاهیم اقتصادی مانند تولید، مصرف و… ، تعریف ارتباط بین مفاهیم عنوان شده در گزارش، کم کردن هزینه تولید و افزایش هزینه سوداگری و دلالی، تسهیل در ارائه مجوزهای کسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وکار، ثبات در سیاست‌ها و پرهیز از سیاستگذاری‌های شتاب‌زده، اخذ نظرات فعالان کسب و کار در هرگونه سیاستگذاری، تنقیح قوانین و کاهش مقررات دست و پاگیر اشاره کرد.

دکتر طهرانچی: الگوی «کارخانه محور» از تولید باید به الگوی «فناورمحور» تبدیل شود

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم در این زمینه طی سخنانی گفت: در گام اول باید گزارش عملکرد دستگاه‌ها در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در سال ۱۳۹۳ از جانب رهبر معظم انقلاب (مدّ ظله العالی)  ابلاغ  شد، ارائه شود.

وی افزود: ایجاد تناسب بین تحصیل و اشتغال به عنوان یکی از محورهای اساسی این سیاست‌ها، چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در مورد میزان اجرایی شدن این سیاست‌ها از دستگاه‌های عضو گزارش بخواهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم تغییر الگوی تولید در کشور گفت: الگوی «کارخانه‌محور» از تولید باید به الگوی «فناورمحور» تبدیل شود.

غلامی: هنوز مطالعه جامع در مورد کمبودهای اقتصادی کشور انجام نشده است

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مورد گفت: به نظر می‌رسد هنوز یک مطالعه جامع در مورد کاستی‌ها و کمبودهای اقتصادی کشور انجام نشده است.

وی افزود: این موضوع باعث شده تا یک گفتمان واحد بر مدیریت اقتصادی کشور حاکم نشود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به این منظور دانشگاه‌ها و نهادهای مسئول مانند وزارتخانه‌های اقتصادی باید بیشتر هم‌اندیشی داشته باشند.

عاملی: با توجه به مشکلات مردم؛ برنامه‌های دارای فوریت و کوتاه‌مدت تدوین شود

سعیدرضا عاملی، رئیس ستاد راهبری نقشه جامعه علمی کشور  گفت: نگاشت نهایی تهیه‌شده در این گزارش که توصیه‌هایی را برای تهیه برنامه از ناحیه دستگاه تهیه کرده در صورت موافقت جمع مصوبه تلقی شود که مورد موافقت قرار گرفت.

وی تأکید کرد: عنوان سال در شرایطی رونق تولید اعلام شد که ما با فشارهای تحریم مواجه هستیم و رشد اقتصادی کشور نیازمند تقویت از مسیر رونق تولید است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب (مدّ ظله العالی) در دیدار ایشان با معلمان ادامه داد: منظور ایشان از آرایش جنگی دشمن، جنگ در عرصه اقتصاد، رسانه‌ای و فرهنگ است و این فضا اقتضا می‌کند که ما هم آمادگی مواجهه اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: درست است که  عناوین سال همانطور که رهبری حکیم فرموده‌اند صرفاً برای سال مذکور نیست و یک آغاز‌هایی است که باید با برنامه‌های دراز مدت ادامه پیدا کند. ولی با توجه به شرایط خاص ما باید به فوریت‌های اقدام در حوزه رونق تولید توجه کنیم و بر مسئله‌محوری و چند مانع جدی رونق تولید شناسایی و برنامه اقدام تهیه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر نقش گفتمان‌سازی در موضوع «رونق تولید» گفت: شرایط فعلی کشور ایجاب می‌کند که برنامه‌های کوتاه‌مدت به منظور حل مشکلات اقتصادی کشور و با همکاری همه دستگاه‌ها تصویب و اجرا شود.

وی با اشاره به لزوم ارائه لایحه از جانب دستگاه‌ها به شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: لوایح ارائه‌شده که با توجه به داشته‌های علمی و تجربیات عملی دستگاه‌ها تدوین می‌‌‌‌‌شود، حتماً در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی خواهد شد.

عاملی همچنین به نامگذاری‌های ۱۰ سال‌ گذشته توسط رهبر معظم انقلاب (مدّ ظله العالی) اشاره کرد و گفت: این نامگذاری‌ها همه دارای جنبه اقتصادی است و اگر به سیر و ترتیب آن‌ها توجه کنیم متوجه خواهیم شد که یک جهت‌گیری منطقی را دنبال می‌کنند.


لینک

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی دفتر مرکزی حراست اداره کل بازرسی و دفتر رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی میاندوآب واحد سما